Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Today
 2. netteria

  Custom templates

  Jest ok. Przepraszam. Dopiero zauważyłem że mi 8 plików nie weszło po ftp i stąd problem. Wszystko działa super.
 3. netteria

  Custom templates

  Kurczę coś przy tej wersji Rudena to admin zdycha. Po zalogowaniu tylko górna belka widoczna. To co ma załadować poniżej jak widzę w debugu zwraca dla index.php error 500. Oczywiście mam ustawione PHP od 7.2 (próbowałem też wyższe i to samo).
 4. Natalia_02

  API for OSCommerce integration.

  A great solution that helps to develop OsCommerce integration is API2Cart. Recommend you to pay attention to it.
 5. netteria

  Custom templates

  Ok, dzięki. No te moduły działają na ostatniej wersji bez problemu. I tak wziąłem tą wersję od Rudena. Wygląda całkiem spoko. Bardzo Wam dziękuję za pomoc.
 6. bonbec

  Custom templates

  Hello, Just a little reminder: this is an English language forum, please use English because the subject mentioned may be of interest to other members of the forum ... Thanks.
 7. YePix

  Custom templates

  To zalezy od wersji tych modułów . Ale to nic takiegeo duzego by je dopasowac. Najwazniejsze sa regoly php 7.xxx i wszystko bedzie dzialac. Wez ta wersje od rudena i zmien od samego poczatku na bootstrap 5. ( jesli jeszcze tego nie ma)To ci ulatwi wszystkie dalsze rozwiazania. html jest jeszcze w backend bardzo silnie zwiazany, ale to tez mozna z czasem zamienic.
 8. netteria

  Custom templates

  Panowie jeszcze takie małe pytanie. Czy podane przez Was wersje są zgodne z ostatnią oficjalną wersją oSC? Sklep którym się zająłem ma sporo napisanych dedykowanych modułów w backend. Istnieje zagrożenie że się wyłożą?
 9. netteria

  Custom templates

  Super, dzięki koledzy. To już jakoś ogarnę temat. Widzę że nadal w oSC widok nie jest oddzielony i dalej taka przeplatanka html z php. Rozumiem że to po prostu trzeba znieść i tyle:)
 10. ruden

  Custom templates

  https://github.com/ruden/vanilla-oscommerce
 11. Yesterday
 12. YePix

  Custom templates

  Zainstaluj lepiej Bootstrap bo 2.3.4-1 juz jest za stara. Z tego co pamiętam juz php 7 robi głębokie problemy. Poszukaj albo EDGE albo FORZEN na github. https://github.com/puddlec/frozen https://github.com/Gergely/oscommerce_ce
 13. ruden

  Address verification for PayPal customers

  Order Confirmation Page No, no
 14. netteria

  Custom templates

  Cześć Korzystam z ostatniego czyli 2.3.4.1 Zrobiłem świeżą instalkę. Wybacz ale ja w osC nie robiłem chyba z 15 lat i jestem mocno do tyłu. To są różne wersje i w tym pod Bootstrap? pozdrawiam Sławek
 15. YePix

  Custom templates

  Hej Sławek, z jekiego systemu korzystasz ? osC 2.3.4 standart, Bootstrap albo Phoenix ? Pozdrawiam Piotrek.
 16. netteria

  Custom templates

  Hi What FAQ would you recommend for building a template from scratch? Thanks Slawek
 17. Last week
 18. I use EasyPost API to verify shipping addresses. I use this on the create account page, or any page an address is entered, and it has helped greatly in cutting down on returned shipments due to insufficient address or missing apartment numbers. I still have to deal with customers checking out with PayPal when occasionally their PayPal verified address is not correct or missing apartment number. Where in the checkout process would be the best place to do an address verification check for PayPal customers? Should it redirect to a certain page or a modal popup for entering correct address before confirming purchase?
 19. Jack_mcs

  Default value orders_statue_history

  @freakystreakAsk your host to disable strict mode in mysql or edit the database and add a default value for that field.
 20. LeeFoster

  Minimal create account page

  Is this for oscommerce or phoenix?
 21. websourc

  CSV File

  Thanks a lot Jack_mcs I will give it a try and see what happens.
 22. Jack_mcs

  CSV File

  This one.
 23. websourc

  CSV File

  Thanks for the reply not sure what I need.. which addon for my version Installed Version: OSCOM CE Phoenix v1.0.7.12 thats what I have now.
 24. @Jack_mcs Perfect! Thanks so much for your help! - Andrea
 25. Jack_mcs

  CSV File

  @websourcThat is handled by the Easy Populate addon. There are a number of versions so which one you use depends on thee shops version.Search the apps section to find one for your shop.
 26. @puggybelleHi Andrea. Same here.:) For the problem, I think this will remove it. Change this return $dollar.$decimal."<span class=\"cent\">".$cent."</span>"; to this return $dollar."<span class=\"cent\">".$cent."</span>";
 27. websourc

  CSV File

  Is there a way to export my products to a csv file for uploading later.
 28. Hi @Jack_mcs It's been a while! Thanks for your reply. That does work - here's a pic: I find that decimal point to be irritating, though. If I remove the decimal point in Admin > Localization > Currencies....I lose the price altogether. Nothing appears. Any way to remove that decimal point just for cosmetic purposes? Maybe a way to make the decimal transparent? Like....it's there - you just don't see it. Maybe? Nice to talk to you again, Jack! - Andrea
 1. Load more activity
×